Teaching Staff

Teaching Staff

Name Staff Code Role
Julie Adoch JAD Teacher of Languages & NQT/RQT Development
Tameena Akhtar TAK Lead Teacher KS2-3 Science
Sakib Ali SAL Teacher of Technology
Nazmin Aslam NAS Assistant Head of Faculty (Maternity Leave)
Kenisha Asquith LSC Teacher of PE (NQT)
Andrew Atkins AAT Assistant Head of Art & Technology Faculty
Helen Atkins HAT Teacher of the Deaf
Nicola Atkins NAT Senior Leader: Vocational Curriculum & CEIAG
Rebecca Banks RBA Head of History
Ciara Bennett CBE Teacher of Maths (NQT)
Julie Birley JBI Teacher of English (UNQ)
Yvette Brittle YBR Head of Art & Technology Faculty, LP Behaviour Recovery
Kim Charles KCH Assistant Head of Performing Arts & Music Faculty
Tracy Cockayne TCO SENDCO
Lynsey Davies-Lunn LDA Assistant Principal KS4
Catherine Dempsey CDE Teacher of Performing Arts
Genette Dunhill GDU Assistant Head of PE & Participation Faculty
Maria Fitzsimons MFI Head of Maths Faculty
Paul Harris PHA Senior Leader Humanities & Most Able
Jennifer Hickman JHI Teacher of History/ Progress & Wellbeing Leader Y8
Mary-Ann Hickman MHI LSA / Teacher of Hair & Beauty
Lisa Keough LKE Interventions & SMSC Coordinator/Teacher Coach
Tirath Lal TLA Head of ICT Faculty
John Law JLA Teacher of Technology /Teacher Coach
Shaun Lyden SLY Teacher of Maths
Blaine Wakeman BWA Teacher of PE
Gayle Beckford GBC Temporary Teacher of English and Humanities
Serica Hunter SHU Lead Teacher for Science KS2-3 & Most Able
Robert Burlace RBU Lead Teacher for Science
Darren Marshall DM2 LP Geography & Enrichment
David Martin DMA Teacher of Maths & Head of School (Y7/8)/ LP KS3 Attendance
Gemma Medare GME Assistant Principal – Engagement & PP
Ian Miller IMI Lead Teacher KS2-3 Maths
Pamela Mills PMI Assistant Principal – Curriculum & Safeguarding
Jessica Millward JMI Teacher of English (NQT) / Progress & Wellbeing Leader Y8
Leigh Moore LMO Principal
Kay Morgan-Green KMO Head of ARC & SEND Teacher
Jamie Oldnall JOL Teacher of Business Studies & Vocational Subjects
Rowena Orme ROR Head of Communications Faculty/ Progress & Wellbeing Leader Y10
Faith Osazuwa FOS Teacher of Maths/ Numeracy Coordintaor
Hayley Overton HOV Lead Teacher KS2-3 English
Jessica Paillin JPA Teacher of Geography (NQT)/Progress & Wellbeing Leader Y7
Hayley Parker HPA Head of Vocational Faculty
Karen Pearce KPE Teacher of English
Russell Phillips RPH Teacher of Art & Technology
Richard Price RPR Senior Leader – Teacher Development
Louise Reynolds LRE Teacher of RE / Progress & Wellbeing Leader Y9
Karen Riley KRI Head of Science Faculty/ LP Attendance & PP
Michael Riley MRI Teacher of Science
Helena Rock-Sawyer HRO Head of Performing Arts & Music Faculty
Vimal Sheridhar VSH Teach of Science & STEM Coordinator
Johnathon Simpson JSI Teacher of Science (NQT)
Purdeep Singh PSI Teacher of ICT
David Smith DSM Assistant Principal – Behaviour & Attendance
Craig Smith CSM Assistant Principal – Inclusion & Standards
Laura Southall LSO Assistant Head of English Faculty
Rebecca Tymoshyshyn RTY Assistant Principal KS3
Rio Vizor GVI Head of PE & Participation
Myk Wagstaff MWA Vice Principal – Teaching, Learning & Assessment
Nicola Wantuch NHE Assistant Head of Science Faculty
Zoe Ward ZWA LSA / Teacher of SEND (UNQ)
Karl Webster KWE Teacher of PE & Head of School (Y9/10)
Jack Welch JWE Teacher of History (NQT)
Jacob Whittle JWH Teacher of Maths
Sally Wilkinson SWI Teacher of English
Michelle Williams MWI Teacher of English
Rhys Williams RWI Teacher of English/ Aspire to HE coordinator
Karen Wood KWO Teacher of MFL & TLR3 AP & WEX
Sian Woolvin SWO Teacher of Humanities & Teacher Coach